Genel

Amerikan mahkemeleri Taylor Swift’i “sallamıyor”

today11/12/2021

Background
share close

Taylor Swift’in “Shake It Off” şarkı sözleriyle ilgili yıllarca süren yasal savaşı, federal bir yargıcın Perşembe günü telif hakkı davasında yargılanması gerektiğine karar vermesinin ardından en az 2022’ye kadar uzadı.

Şarkıcı ilk olarak 2017 yılında, 2014 yılında hit olan “Shake It Off”un 2001 yılında 3LW için yayınladıkları “Playas Gon’ Play” şarkısındaki sözlerini çaldığını iddia eden söz yazarları Sean Hall ve Nathan Butler tarafından dava edildi. Özellikle, her iki şarkı da “playas gonna play” ve “haters gonna hate.” ifadelerinin varyasyonlarını içeriyor.

Dava ilk olarak Şubat 2018’de bir ABD Bölge Mahkemesi hakimi tarafından reddedildi, ancak daha sonra Ekim 2019’da Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi’nden bir kez daha bölge mahkemesine gönderen üç yargıçtan oluşan bir grup tarafından yeniden değerlendirmeye alındı.

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Merkez Bölgesi Bölge Mahkemesi yargıcı Perşembe günü davayı gözden geçirdi ve Taylor Swift ve hukuk ekibinin davayı reddetmek için yaptığı son girişimi reddetti.

Yargıç Michael Fitzgerald, Swift’in “uzmanlarının ilgili müzikal ve edebi eser analizlerinin çeşitli faktörlerinin Playas ve Shake’i nesnel olarak neden ayırt ettiğine ilişkin bazı ikna edici argümanlar öne sürseler de”, “hala çok sayıda açıklama bekleyen faktör var …

Yargıcın kararına göre, davacılar tarafından çerçevelenen sıralı yapılar arasındaki potansiyel önemli benzerlik konusunda hala gerçek bir anlaşmazlık olma olasılığı bulunuyor.

Yargıç ayrıca kararında iki şarkının “önemli benzerlikleri paylaşıp paylaşmadığına” müzikologların değil, bir mahkemenin karar vermesi gerektiğini ekledi.

Swift’in hukuk ekibi, “Playas’ta korunabilir unsurlar olsa bile, bunların ‘Shake’dekilere (edebi veya müzik eseri olarak) büyük ölçüde benzemediğini” iddia ediyor.

“Davacılar, söz konusu dört parçalı lirik dizinin seçiminde ve düzenlenmesinde, ‘Shake’ korosunun ‘Playas’tan kopyalandığı, örneğin:

1) Shake’in totolojik ifadelerin birleşimi;

2) paralel şarkı sözleri; ve

3) gramer modeli ‘Xers gonna X’i.’”

Hall ve Butler’ın avukatı Marina Bogorad kararla ilgili şunları söyledi:

“Müvekkillerimiz bu karardan son derece memnun, özellikle de bu kararın, derinlere kök salmış kültürel mirasa dayalı benzersiz kendilerini ifade etmelerinin kolayca alınamayacağı fikrini güçlendiriyor. Özellikle sanıkların kaynaklarının buradaki müvekkillerimizinkinden çok daha fazla olduğu göz önüne alındığında, mahkemenin bilirkişiler arasında bir savaşa girmeyi reddetmesinden memnunuz ve adaletin cüzdanlar yerine esasa hizmet etmesinin zamanı gelmiştir.”

Swift’in temsilcileri, ise daha önce yaptıkları bir açıklamada şunları söylemişti:

“Bu adamlar, yaygın olarak kullanılan ‘Players’ veya ‘Haters’ ifadelerinin veya bunların kombinasyonlarının yaratıcısı değil. Bu yaygın ifadeleri icat etmediler ve onları bir şarkıda ilk kullananlar da değil. “Shake It Off”un gerçek yazarlarının tekrar galip geleceğinden eminiz. Onların iddiası tüm yaratıcılar için bir haçlı seferi değil, Bay Hall’un banka hesabı için bir haçlı seferidir.”

“Shake It Off” ihlali davası 30 Ağustos 2022’ye ertelendi.

Yazan : filodyo

Rate it

Önceki

Müzik

Lady Gaga’yı daha önce hiç olmadığı gibi deneyimleyebilirsiniz.

9 Aralık Perşembe günü, 2021 The Game Awards'ta pop süperstarının şarkılarını içeren 10 parçalık bir müzik paketinin Quest ve Rift sanal gerçeklik platformları için Beat Saber aracılığıyla satışa sunulacağı açıklandı. Oyun platformu, oyuncuların fütürist bir dünyada müziğin ritmini hissetmelerine olanak tanıyor. Kullanıcılar, Gaga'nın son albümü Chromatica'nın estetiğinden ilham alan yeni bir "siberpunk" ortamına adım atacak. Interscope Records Pazarlama Başkan Yardımcısı David Nieman yaptığı açıklamada, "Lady Gaga, kültürün en uç noktasında […]

today11/12/2021

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%