Müzik

CKay ve Love Nwantiti ile ilgili TikTok mücadelesi

today25/09/2021 2 5

Background
share close

Eylül ayının ilk günlerinde bir gece, Ckay olarak tanıdığımız Ekweani’nin bir arkadaşı Nijeryalı şarkıcıya Love Nwantiti adlı şarkısının bir Tik Tok meydan okumasında kullanılan video’sunu gönderdi. Aynı arkadaşı bunun çok ses getireceğini ve viral olacağını düşündüğünü söylediğinde sahne adı Ckay olan Ekweani bunu pek ciddiye almadı. 

Ekweani “geçen sene bu şarkı Nijerya’da ve başka bazı ülkelerde patlamıştı, bu yüzden yeniden gündeme geleceğini düşünmüyordum, şükürler olsun ki yanılmışım, arkadaşımın bana attığı video’dan iki gün sonra tekrar dünya çapında viral oldu“ diyor.

DJ Yo ve Axel’in yaptığı, bu şarkının farklı bir düzenlemesi haftalardır TikTok’u esir aldı ve dünya çapında milyonlarca dinleyiciye ulaştı. TikTok kullanıcıları kendi ürettikleri 3 milyondan fazla video’nun altında bu şarkıyı kullanarak gönderiler oluşturdular ve 11 Eylül’den bu yana şarkı, Kid Laroi ve Justin Beiber’ın “Stay”ını ve Elton John’un-Dua Lipa’nın yer aldığı “Cold Heart” düzenlemesini de geride bırakarak dünyanın en çok merak edilen ve Shazamlanan şarkısı oldu.

 

Şu anda, “Love Nwantiti” 160 ülkede listelerde yer alıyor. Love Nwantiti bu yazının yazıldığı sırada UK  Singles listesinde 9 numaradaydı.

 

 

Bir Kuzey Nijerya eyaleti olan Kaduna’da Igbo bir anne-babadan dünyaya gelen CKay 2018’de “Container”ın piyasaya sürülmesiyle müzik endüstrisinde profesyonel anlamda merhaba dedi, O zamandan beri, iki EP yayınladı ve seksi, dans ettiren ve kimi zaman deneysel sayılabilecek Afro melodilerle dinleyici karşısına çıkarken, Davido da dahil olmak üzere ülkenin en büyük yıldızlarından bazılarıyla işbirliği yaptı. 

“Love Nwantiti” CKay’in de dahil olduğu İgbo halkının yerel dilinde “Küçük Aşk” anlamına geliyor. Şarkıda CKay aşkına karşılık bulmaya çalışan biri olarak yoğun arzularından bahsediyor. Belki de bu yüzden TikTok kullanıcıları bu sözleri fırsat bilerek bu şarkıyla farklı türde tonlarca içerik oluşturmak için kolları sıvadığında şarkı çoktan viral olmayı haketmişti. 

Bunların içinde en dikkat çekenlerinden biri ise 5 milyondan fazla takipçisi olan ve TikTok’ta dans videoları çeken Tracy Joseph’in içerikleri oldu. Aslında Texas’da yaşayan Tracy’nin Nijerya asıllı olduğu için CKay’i kendisine yakın gördüğü düşünülebilir. 

  Karol G yeni parçası Sejodioto'da özgür bir kadını anlatıyor

TikTok’ta düzenli olarak paylaşımlar yapan 27 yaşındaki moda tasarımcısı Fola Francis ise, “Bu sesi gerçekten sevimli buluyorum” diyor. “Sesi kullanmak için çok fazla bir şey yapmanıza gerek yok, işi bu kadar kolaylaştıran da bu. Bu çok çaba gerektirmeyen bir ses.” Tabi burada Francis’in de Nijerya asıllı olduğunu söylemek gerekiyor.

Orijinalin yavaşlatılmış bir versiyonu olan DJ Yo ve Axel ile yapılan düzenleme, TikTok’ta kullanılanların en popüleri oldu ancak DJ Yo ve Alex’in bu düzenlemesi CKay’in izni alınmadan yayınlanmıştı hatta ilk yayınlayanlar onlardı. 

CKay bu konuyla ilgili olarak “İlk başlarda soyulduğumu hissettim. Çünkü öncelikle bu korsan bir versiyondu ve üstelik bazı TikTok videolarında şarkının adı değiştirilmişti. Bir çok kullanıcı ve takipçi şarkının kime ait olduğunu bile bilmiyordu. Hatta bazı ülkeler şarkıyı o kadar sahiplendler ki, kendilerine ait olduğunu iddia ettiler. Tüm bunlarla ilgili TikTok’la işleri yoluna koymak için görüşmeler yapmam gerekti” diyor.

CKay’in burada işleri yoluna koymaktan kastettiği şey, şarkının akustik bir versiyonunu söylediği ve yüklediği 34 saniyelik bir video ile ilgili olarak şarkının gerçek sahibinin kendisi olduğunu TikTok’a ispat etmesi gerektiği. Dj Yo ve Alex daha önce yüklediği ve tanımladığı için en başta gelirler onların hesabına yazılıyordu. Neyse ki daha sonra versiyon konusunda aralarında uzlaşma sağlandı.

  Drake, İngiltere'de dördüncü kez 1 numara

Aslında bu tip durumlar TikTok evreninde pek nadir değil. Drake veya Megan Thee Stallion gibi tanınmış sanatçıların, şarkılarının viral hale gelmesine yardımcı olmak için uygulamayı kullandıkları bilinirken, henüz pek meşhur olmayan ve özellikle Batı dışındaki ülkelerden gelen sanatçılar genellikle bu konuda sorunlar yaşayabiliyorlar. Şarkılar bir TikTok yaratıcısı tarafından uygun kredi verilmeden bir videoda kullanılmış olabiliyor. Tüm bunlar, yükselen sanatçıların, şarkılarının küresel ölçekte ilgi odağı haline geldiğinde topladığı ilgiden keyif almasını ve faydalanmasını zorlaştırıyor.

Fola Francis, “Dürüst olmam gerekirse, Faslılardan veya diğer ülkelerdeki içerik oluşturuculardan CKay yerine bu DJ’e kredi veren yorumları gördüğümde sinirleniyorum” diyor. “Orijinal içerik oluşturuculara kredi verme konusunda TikTok’ta uzun süredir bu mücadeleyi veriyoruz.” diyor.

Ancak Nijerya asıllı Amerikalı TikToker ve TikTok’un eski çalışanı olan 24 yaşındaki Grace Amaku, TikTok’un aslında yeni yeteneklerin hak ettikleri ilgiyi görmelerine yardımcı olmak istediğini söylüyor. “CKay’in şarkısı dünya çapında ilgi odağı olurken, TikTok’un ana konusu buydu. TikTok için çalışırken duyduğum anahtar ifadelerden biri, ‘Her şey TikTok’ta başlar’. Tiktok eşitlikçi bir uygulama çünkü herkes ünlü olabilir.

TikTok’un müzik girişimlerinin bir temsilcisi olan Erin Ryan, TikTok’un gelişmekte olan sanatçıların büyümesine yardımcı olma konusunda kararlı olduğunu belirtiyor. Ryan, “TikTok, gelişmekte olan sanatçıları tamamen benimsiyor ve uygulama aracılığıyla yeni başarı seviyelerine ulaşmalarını takdir ediyor.  Sayısız örnek var, Lil Nas X, 24kGoldn, Tay Money ve haftalık TikTok trendleri bültenimizde son durumları tartışıyoruz.” diyor. Ryan, Nijerya’daki TikTok müzik ekibinin, uygulamada “Love Nwantiti” sesini tanıtmak ve CKay’in görünürlüğünü daha da artırmaya yardımcı olmak için destek başlattığını söylüyor.

CKay “Love Nwantiti”yi ilk olarak 2019’da kaydedip yayınlamıştı. Nijeryalı sanatçı Joeboy ve Gana’dan Kuami Eugene’nin yer aldığı bir düzenleme, geçen yılın Ağustos ayında yayınlandı. CKay, “Love Nwantiti bir doğaçlamaydı” diyor.

Tek kelime yazmadım. Oturma odamdaydım, genellikle yaptığım gibi ritimler yapıyordum ve akorları çalıp, üzerine inşa ettim ve doğaçlama yaptım. Gece yarısına doğru kaydettim ve gerçekten uykum vardı, bu yüzden sabahları ‘ah ah ah’ kısmına kelimeler koymaya karar verdim. Uzun lafın kısası, sabah uyandım ve parçanın kulağa hoş geldiğini tam olarak o zaman anladım

Yüklemeler artık “Love Nwantiti” için ayarlanmış olsa bile, TikTok’un yükselen müzisyenlerin popüler olmaya başladıklarında şarkılarının merkezinde kalmasını nasıl sağlayabileceğine dair sorunlar hala devam ediyor.

Francis, “TikTok’un da  Instagram gibi telif hakkı ve ihlal ile aynı şeyi yapması en iyisi olacak” diyor. “Açıklama kısmında sanatçıdan bahsetmeden şarkı içeren bir videoyu Instagram’a yüklerseniz video işaretlenir. Ve bir sanatçının şarkısını içeren bir video yüklerseniz sistem sesi otomatik olarak tanır ve kendini günceller, şarkıyı yapan sanatçıya da atıfta bulunur. TikTok da bunu yaparsa, sahiplik ve kredi konusunda daha az kaos olacak.

Tüm bunların yanında, “Love Nwantiti”nin müthiş yükselişi için, Afrika kökenli sanatçılarının küresel müzik sahnesinde söz sahibi olabilmelerine inanmalarında bir başka neden olduğu söylenebilir.

Yazan : HAKAN E

Rate it

Önceki

Müzik

Ele geçirilen Michael Jackson hatıraları yardım için kullanılacak

Ekvator Ginesi Başkan Yardımcısı'ndan bir dizi Michael Jackson hatırası da dahil olmak üzere ele geçirilen yaklaşık 27 milyon dolarlık varlık, Afrika ülkesinde Covid-19 aşıları ve diğer tıbbi malzemelerin ödenmesine yardım için kullanılacak. Bu para, Amerika Birleşik Devletleri'nde yolsuzlukla ve kara parayla elde ettiği kazançla mal satın almakla suçlanan Ekvator Ginesi Başkan Yardımcısı Teodoro Nguema Obiang Mangue ile yapılan bir uzlaşma anlaşmasından geliyor. Mangue Ekvator Ginesi'nin uzun zamandır başkanı olan Teodoro […]

today23/09/2021 1

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%