Genel

COVID-19’un genetik kodu, NFT olarak satın alınabilen şarkılara dönüştürüldü

today11/12/2021

Background
share close

Projenin arkasındaki Viromusic’e göre parçalar koronavirüsün içindeki genetik dizilim kullanılarak oluşturuldu. DNA Sonifikasyonu adı verilen bir teknik kullanılarak şarkılardaki melodi tamamen viral diziden türetildi. Melodideki her nota, virüsün kendisinin daha fazla kopyasını oluşturmak için kullandığı adım adım talimatların bir parçası.

Viromusic projeye katmanlar olarak çello, bas, synth veya davul gibi diğer enstrümanları ekledi ve parçayı Rarible platformunda NFT olarak sundu. Şimdiye kadar bu yöntemle 10.000 şarkı oluşturuldu ve kütüphane sakin, melodik şarkılardan enerjik rock’a kadar uzanıyor. Fiyatlar, şu sıralar yaklaşık 210 £ olan 0.07 Ethereum’dan başlıyor. Şarkıların örneklerini aşağıdaki video’da dinleyebilirsiniz.

Parçaları satın alanlar, Koronavirüs’ün genetik dizisinin hangi bölümünün şarkıda kullanılan koda karşılık geldiği ve bu genin virüste ne için kullanıldığının bir açıklaması da dahil olmak üzere seçtikleri parça hakkında özel detaylara sahip olacaklar.

Viromusic, “Tek bir nota bile değiştirilmedi – viral kodun doğrudan müzikal bir temsili” diyor.

“Neden?” sorusuna yanıt veren Viromusic, “Bu koleksiyonun fikri, hayatın şifresindeki güzelliğe duyulan hayranlıktan doğdu. Bu projenin, böyle bir sefalete yol açabilen bir virüsün bile temelde dünyadaki her canlı ile aynı koda dayandığı konusunda farkındalığı artırmaya yardımcı olmasını umuyoruz. Bu kodu alıp müzik çalmasını sağlamanın ilginç olacağını düşündük. Umarız siz de bizim kadar akıldan çıkmayan, ilginç ve kışkırtıcı bulursunuz.”

Proje 4 Aralık’ta başlatıldığından beri sadece bir NFT satıldı .

 

 

Yazan : HAKAN E

Rate it

Önceki

Genel

Amerikan mahkemeleri Taylor Swift’i “sallamıyor”

Taylor Swift'in "Shake It Off" şarkı sözleriyle ilgili yıllarca süren yasal savaşı, federal bir yargıcın Perşembe günü telif hakkı davasında yargılanması gerektiğine karar vermesinin ardından en az 2022'ye kadar uzadı. Şarkıcı ilk olarak 2017 yılında, 2014 yılında hit olan “Shake It Off”un 2001 yılında 3LW için yayınladıkları “Playas Gon’ Play” şarkısındaki sözlerini çaldığını iddia eden söz yazarları Sean Hall ve Nathan Butler tarafından dava edildi. Özellikle, her iki şarkı da […]

today11/12/2021

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%