Müzik

John Lennon’ın yayınlanmamış şarkısına $60.000

today29/09/2021

Background
share close

1970 yılında John Lennon ve Yoko Ono ile röportaj yapan dört Danimarkalı gencin kaydettiği, içinde çiftin Radio Peace yorumu bulunan bir kaset Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen bir müzayedede 58.300 dolara satıldı.

Kaset 1970 yılında Danimarka’nın Skyum Bjerge kentindeki New Experimental College’de Lennon ile okul gazetesi için röportaj yapma şansı bulan dört Danimarkalı genç tarafından kaydedildi. Lennon, kasette ana konuşmacı olsa da, Ono’da ara sıra ona eşlik ediyor ve Ono’nun kızı Kyoko da yanlarında görülüyor. Kayıt gerçekleştirildikten çok kısa bir süre sonra The Beatles’ın dağılması da kaydı eşsiz yapan özelliklerden biri.  Zaten röportajı yapanlardan biri olan Karsten Hoejen elindeki kaydın değerli olduğunu fark ettiğinde onu bir banka kasasında saklamaya karar vermiş.

Bruun Rasmussen müzayede evinin açıklamasına göre, kaset 33 dakika uzunluğunda ve röportaj sırasında Lennon, sanattan, barıştan ve Beatles’la ilişkilerinden, saçının uzunluğundan ve hatta yaptığı diyete kadar birçok konudan bahsediyor. Tüm bunlar sırasında Yoko Ono’da yanında  bulunuyor.

Açıklamaya göre, görüşmecilerden biri kendi dilinde bir Noel şarkısı söylerken gelenekleri gereği gençler Noel ağacının etrafında dans ediyorlar ve Lennon şarkı sözlerini bilmese de kısmen onlara uyum sağlıyor. Ve ardından bir öğrenci Lennon’dan bir şarkı çalmasını istediğinde Lennon, “Radio Piece” ve “Give Peace a Chance” adlı parçaları çalıyor. Ardından kaset sona eriyor.

Kasetin içeriğinden “Radio Peace” kaydı, 28 Eylül Pazartesi günü YouTube’a düştü. 30 saniyenin altında bir süreye sahip olan bölümde Lennon gitarıyla “This is radio peace” şarkısını söylerken Ono’da vokal yapıyor.

  Jefferson Airplane ve Matrix fragmanında "White Rabbit"

Bu arada röportajın hikayesinin de benzersiz olduğu söylemek gerek. Lennon ve Ono,1969 yılının Aralık ayında sessiz sedasız Danimarka’yı ziyaret etmişlerdi. Ziyaretin ana sebebi Yoko Ono’nun eski kocası Anthony Cox’un ülkenin kuzeyindeki kırsal alana taşınmış olması ve eski çiftin o sırada beş yaşında olan çocukları Kyoko’nun velayet haklarını çözmeleri gerektiğiydi. Görüşme sırasında Yoko Ono’nun ayrıldığı eşi Anthony Cox ve onun eşi Melinda’da yer alıyordu. Tüm ülkede Vietnam Savaşı’nın etkileri devam ederken John Lennon o zamanlardaki barış söylemleri ile gündemdeydi.

Medya Lennon ve Ono’nun ülkede olduğunu fark etti ve bir basın toplantısı düzenledi. Ancak soğuk hava şartları nedeniyle basın toplantısına yetişemeyen gençler ve bazı basın mensupları özel bir görüşmeye davet edildiler ve ödünç almış oldukları basit bir kayıt cihazıyla görüşme yaptılar.

Müzayedede kasetle birlikte bu buluşmaya ait 19 fotoğraf ve röportajın bazı bölümlerinin yayınlandığı okul gazetesinin bir kopyası da yer aldı. Tüm bu paket röportajı kaydeden dört öğrenci tarafından satışa çıkarıldı. Alıcının kimliği ise açıklanmadı.

Yazan : HAKAN E

Rate it

Önceki

Müzik

Gallagher kardeşler arasında tartışma zerzevat boyutundan metafizik alana taşındı

Liam Gallagher ve Noel Gallagher. Oasis hayranlarının yakından takip ettiği bu iki düşman kardeş arasındaki tartışma zerzevat boyutundan metafizik alana taşındı. Bu ayın başlarında Noel Gallagher kardeşi Liam için patates ifadesi kullanmıştı. Şimdi ise Noel görüşmediği kardeşi Liam için “o bir hologram, gerçek biri değil" diyerek çıtayı daha yükseğe taşıdı. Noel’in espritüel bir ifadeyle söylediği bu söz aslında BBC’ye verdiği bir röportaj sırasında ortaya çıktı.  Röportaj sırasında “Oasis üyelerinin hologram […]

today28/09/2021

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%