Müzik

Katy Perry, Nas ve Jason Derulo’dan Spotify’ın rakibine büyük yatırım

today17/09/2021 5

Background
share close

Blockchain destekli yayıncılık girişimi olan Audius, baş döndürücü sayıda süperstar sanatçı ve dağıtım şirketlerinin en iyi müzik yöneticileri tarafından finanse edilen milyonlarca dolarlık bir yatırım turunu duyurmak üzere.

Spotify gibi bu tür büyük dinleme platformlarında bir şarkı çaldığınızda elde edilen kazanç sanatçının cebine hemen girmiyor. Peki ya girerse? Blok zinciri üzerine kurulu bir platform olan Audius’da ödemelerin sağlanması bu şekilde tasarlandı. Son günlerde çok popüler olan NFT’lerin üzerinde çalıştığı ağ bu teknoloji ile aynı.

Henüz 3 yıllık bir firma olan San Francisco merkezli ve 40’dan fazla kripto uzmanını istihdam eden Audius, çok kısa bir zamanda müzik dünyasının en önemli isimlerinin ilgisini çekmeyi başardı. Ekip Audius’un müzik dünyasının önde gelen isimleri tarafından yönetilen 5 milyon dolarlık stratejik bir fon açıklayacağını duyurdu .

Yatırımcılar arasında kimler mi var? Katy Perry , Nas, The Chainsmokers, Jason Derulo, Pusha T, Steve Aoki, Linkin Park’tan Mike Shinoda ve Disclosure gibi isimler projede yer alacak ilk isimler.

Müzik endüstrisinin farklı sektörlerinden büyük isimler de proje ilgili çok heyecanlı. Bunlar arasında Sony/ATV Music Publishing’i 11 yıl boyunca başkan ve CEO olarak yöneten Martin Bandier; Madonna ve U2’nin uzun süredir yöneticisi olan Guy Oseary, Ashton Kutcher ile birlikte kurduğu Sound Ventures adlı bir yatırım şirketi aracılığıyla; Perry, Kate Hudson, Bruce Willis ve Arnold Schwarzenegger gibi isimlerin temsilcisi olan yatırım şirketi K5 Global’in kurucusu/CEO’su Michael Kives; ve daha önce J Records’u Clive Davis ile birlikte kuran Hitco Entertainment kurucusu ve Bahamalı kayıt stüdyosu sahibi Charles Goldstuck gibi devler yer alıyor.

Elbette liste burada bitmiyor, sadece sakin olmanız için burada ara vermek istedik.

Yatırım listesindeki dikkat çeken isimler arasında Post Malone için “Rockstar,” “Better Now,” “Sunflower,” “Congratulations,” “Wow” gibi hit parçaların yardımcı yazarı Electric Feel Ventures’tan Austin Rosen, Selena Gomez, Jonas Brothers ve  Calvin Harris’in uzun süredir yöneticisi olan Three Six Zero CEO’su Mark Gillespie, SESAC Rights Management’ın başkanı ve CEO’su John Josephson, Steve Aoki, Blink-182, Travis Barker solo’nun çalışmalarını ve RAC ve 3lau gibi kripto meraklısı müzisyenleri temsil eden yönetim şirketi Deckstar’ın kurucu ortağı olan YM&U’dan Matt Colon, ve belki de en önemlisi, The Windish Agency’yi 2017’de Paradigm’e satan canlı performans ustası Tom Windish gibi isimler projede yer alan bomba isimler.

Onlarca yıllık kariyerinde tonlarca olaya şahit olan ve zirveye ulaşan bir çok projeyi gerçekleştiren Sony/ATV Music Publishing’ın CEO’su Martin Bandier kendisini bu projenin içine çekenin ne olduğunu şu şekilde açıklıyor:  “Şeffaf ve değişmez bir işlem defteri olduğunu anladığım blok zinciri, şarkı yazarlarına ve diğer yaratıcılara mevcut sistemin izin verdiğinin ötesinde fayda sağlamalıdır.”

  TikTok NFT pazarına girdi, ilk koleksiyon Lil Nas X

Bandier ayrıca kendisinin kriptolar konusunda uzman olmadığını, 32 yaşındaki oğlu Max’in kripto gelişmelerini takip ettiğini ve tavsiyelerde bulunduğunu ekleyerek, “Şarkı yazarlarının gelir elde etmek için daha fazla yola ihtiyacı var ve bu model, müziği dünya çapında yayınlanırken ödemelerini hızlandırmaya da yardımcı olmalı.” ifadelerini kullanıyor.

Nas, ise verdiği demeçte, “Blockchain’lerin müzik endüstrisini vuran en önemli teknoloji olabileceğine inanıyorum ” diyor . “Audius’a yükleme yapan herkes sahip olabilir. Bunu başka hiçbir platform için söyleyemezsiniz.” Bandier de : “Tarihsel olarak, müzik sektörü teknolojik değişimlere alışma konusunda yavaş olma eğilimindeydi, çoğu zaman onları kucaklamak yerine savaşıyor. Blockchain’in yaratıcıları daha da güçlendirmede ve doğrudan sanatçı hayran ilişkilerini daha derinden etkilemede büyük gücü olacağını düşünüyorum.”

Audius, yakın zamanda TikTok ile baş döndürücü bir anlaşma imzalayan platformun şu anda altı milyondan fazla aylık kullanıcıya sahip olduğunu söylüyor . Kurucu ortak ve ürün sorumlusu Forrest Browning, daha kolay kullanımlı kripto özellikleri eklemenin mevcut bir hedef olduğunu söylüyor. “Kendimizi daha az teknik kullanıcılar için blockchain teknolojisine geçiş olarak görüyoruz” diyor. “Çoğu insan bunun farkında değil, ancak Audius’a kaydolan her kişinin aslında hesabı için oluşturulmuş bir kripto cüzdanı var. Bu, ana akımın bahsettiği bazı gerçekten harika kripto özelliklerini (NFT’ler, vb.) ekstra uygulamalar indirme ve kurma gibi son derece karmaşık işlemler olmadan oluşturmamızı sağlıyor.”

Audius – şu anda karbon nötr – aynı zamanda karbon negatif olmanın yollarını arıyor. Ethereum tabanlı platform, karbon eksikliklerini dengelemek için sürekli bağış yapıyor, ancak Browning’in ekibi sistemin büyük bölümlerini enerji açısından daha verimli olan Solana ağına taşıyor.

Son olarak, Audius promosyon döneminde hala tamamen ücretsiz, ancak yöneticiler iş modelinin yakında değişeceğine işaret ediyor. Browning, “Ücretsiz kullanım yönü, YouTube gibi çoğu UGC platformuna benzer şekilde düzenleyeceğiz, topluluğun muhtemelen bunu yerinde tutmasını öngörüyoruz, çünkü bu bir topluluk oluşturmanın harika bir yolu ve ardından belki de sanatçıların süper hayranlarından benzersiz şekillerde para kazanmalarına izin veren ücretli teklifleri katmanlara eklemek. Özellikle bu yılki içerik oluşturucu ekonomisi, kitlenizin küçük bir yüzdesinin size doğrudan ödeme yapmasının bile geliriniz üzerinde anlamlı bir etkisi olabileceğini ve pastayı herkes için büyütmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.” diyor

Yazan : HAKAN E

Rate it

Önceki

Müzik

Marilyn Manson’ın cinsel saldırı ile suçlandığı dava reddedildi

Marilyn Manson'ı kendisine tecavüz etmek ve hayatını tehdit etmekle suçlayan bir kadının davasını mahkeme zamanaşımı nedeniyle reddetti. Yasalara göre iddiada bulunan kişinin kanıtları sunmak için 20 günü var. Salı günü, Yargıç Gregory Keosian, Manson'ın itirazını sürdürdü ve zamanaşımı nedeniyle şikayeti reddetti. İsimsiz olarak Jane Doe olarak tanımlanan kadın, gerçek adı Brian Warner olan Manson'ın 2011'de çıkmaya başladıktan sonra kendisine tecavüz ettiğini iddia etti. Yargıç Keosian, kadının bastırılmış anıları olduğu iddiasını […]

today16/09/2021

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%