Müzik

Lil Nas X’in yepyeni albümü MONTERO yıkılıyor

today20/09/2021

Background
share close

Son iki yıldır sosyal medyada sürekli parlatılan Lil Nas X’in ilk albümü sonunda 17 Eylül 2021 tarihinde yayınladı. Albüm, Megan Thee Stallion, Elton John ve Miley Cyrus’tan Jack Harlow ve Doja Cat’e kadar bir çok işbirliği yapılmış şarkıyı içinde barındırıyor ve Lil Nas X’in yıllar boyunca internetteki şaklabanlıklarına rağmen müzikal anlamda da çok çalıştığının bir kanıtı.

Lil Nas X Yeni Küçük Kralımız

Her ne kadar listeleri darmadağın etse de  Drake’in demode olduğu bir dönemde, Lil Nas X’in duygusal yakınmaları insanı derinden etkiliyor. Albümde başarısız romantik ilişkiler ve aile içi çekişmelere göndermelerle bezenmiş şarkı sözlerine şahit oluyoruz. New York Times’da yayınlanan bir makalede, Lil Nas X’in çocukluğundan itibaren dini bir anlayışla yetiştirilmesinin onun cinselliğini benimsemesini nasıl zorlaştırdığını öğrendik. Lil Nas X, albüm boyunca kariyerinin başlarında karşılaştığı kuşku ve güvensizliklere ince göndermeler yapıyor. “Dead Right Now”da adlı parçasındaki rap’te :

“Okuldan ayrıldım, sonra babam ve ben Atlanta’da yüz yüze görüştük/ ‘Milyonda bir ihtimal oğlum’ dedi, ‘Baba, o benim.  Ona asla ihtiyacım yok, ha, asla zenciye ihtiyacım yok.”

Başka bir bölümde, “Annem bana beni sevdiğini söyledi, ona inanma” diye annesine gönderme yapıyor.  Bunun gibi çizgiler, kırılganlıklar ve dürüstlükler duygusal olarak olumlu tepkiler alır, bunu daha önce başka çalışmalarda da gördük.  Mesela pop müziğin küçük kralı Drake, annesini özlediğiyle ilgili olarak bir şarkısında eski bir sesli mesaj örneğini kullanmıştı. Lil Nas X ise aile üyeleriyle ilgili hayal kırıklıklarını dile getiriyor.

Travis Scott mu? Hayır, Lil Nas X

Korkusuzca otobiyografik olmasının yanı sıra, “Dead Right Now”, Travis Scott’ın “90210”una çok benziyor. Lil Nas X’in flow’ları, liste başı rapçinin ikonik ritmini andırıyor, ancak ek olarak kendi içinde duygusal bir derinlik barındırıyor. Lil Nas X, taklitten çok, çağdaş rapin seslerini kendi isteğine göre şekillendirmenin bir yolunu bulmuş. Örneğin Doja Cat’le kaydettiği “Scoop”ta, DaBaby’den pek farklı olduğu söylenemez. DaBaby’nin son zamanlardaki çıkışları göz önüne alındığında (DaBaby Temmuz ayında bir festivalde homofobik yorumlar yapmıştı), bu benzerlik gerçekten ironik. Lil Nas X, belki de çok sayıda referansla dolu Z kuşağı süperstarlarının hem tanıdık hem de yepyeni sesler yaratmak için mevcut dokular üzerine nasıl inşa edilebileceğine ilk tanık oluşumuz.

  Lil Nas X Dolly Parton'ın kült şarkısı “Jolene”i yeniden yorumladı

Albümde bir tek “genre” yok

Montero’nun tam olarak hangi türe ait olduğunu tanımlamak zor. “Industry Baby” ve “Don’t Want It” gibi şarkılar hip-hop listelerine uygun. Bu arada, canlandırıcı ve yürekten “Lost In The Citadel”de dinamik bir pop-punk havasında. Lil Nas X’in daha önce Billy Ray Cyrus’la kaydettiği Old Town Road ile country müzik listelerine de pek yabancı olmadığını söyleyebiliriz.

Montero albümü ile ilgili ilginç olan şey, farklı seslerin ne kadar uyumlu hissettirdiği. Etkileyici rap’lerle dolu bu albümde pop, country ve alternatif rock seslerle de ulaşabiliyoruz. Müzik endüstrisindekiler albümü tam olarak nasıl tanımlayacakları ile boğuşurken, önümüzdeki haftalarda kesinlikle listelerde büyük ses getireceğini düşünebiliriz.

Yazan : HAKAN E

Rate it

Önceki

Müzik

Katy Perry, Nas ve Jason Derulo’dan Spotify’ın rakibine büyük yatırım

Blockchain destekli yayıncılık girişimi olan Audius, baş döndürücü sayıda süperstar sanatçı ve dağıtım şirketlerinin en iyi müzik yöneticileri tarafından finanse edilen milyonlarca dolarlık bir yatırım turunu duyurmak üzere. Spotify gibi bu tür büyük dinleme platformlarında bir şarkı çaldığınızda elde edilen kazanç sanatçının cebine hemen girmiyor. Peki ya girerse? Blok zinciri üzerine kurulu bir platform olan Audius'da ödemelerin sağlanması bu şekilde tasarlandı. Son günlerde çok popüler olan NFT'lerin üzerinde çalıştığı ağ […]

today17/09/2021

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%