Öne Çıkanlar

Mark Zuckerberg eski çalışanının iddialarını “son derece mantıksız” olarak tanımladı

today06/10/2021

Background
share close

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg profilinde yayınladığı bir gönderide, eski çalışanının iddialarını “son derece mantıksız” olarak tanımladı. Zuckerberg attığı gönderide 6 saatlik kesintiyle ilgili bilgiler de verdi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kendi Facebook profilinde 5 Ekim Salı günü bir Senato alt komisyonunda ifade veren eski çalışanı Frances Haugen’in suçlamaları ile ilgili attığı uzun gönderide de  belirttiği gibi “zor bir hafta” geçirdi.

Duruşma, şirketin ürünleri —Facebook, Instagram ve WhatsApp — altı saat boyunca kapalı kaldıktan bir gün sonra gerçekleşti. Zuckerberg, gönderide, şirketin kullanıcılarının güvenliğinden daha çok kâr konusuna odaklandığı iddialarını reddetti. Zuckerberg, meydana gelen altı saatlik kesintinin “sevdikleriyle iletişim kurmak, işlerini yürütmek veya topluluklarını desteklemek için hizmetlerimize güvenen insanları” nasıl etkilediğine dikkat çekti.

Gönderinin bundan sonraki kısmı Haugen’in ifadesine dayanıyordu. Daha önce Facebook Ürün Müdürü olarak çalışan Haugen, şirket hakkında bir takım suçlamalarda bulunarak Kongre’den şirkete karşı harekete geçmesini istemişti. Haugen daha önce on binlerce sayfalık şirket içi bir araştırmayı Wall Street Journal’a sızdırmış ve ürünlerin “çocuklara zarar verdiğini, bölünmeyi körüklediğini ve demokrasimizi zayıflattığını” öne sürerek şirketin sık sık kendi çıkarlarını halkın çıkarlarına tercih ettiğini öne sürmüştü.

Zuckerberg, gönderisinde “Suçlamaların odağında, kârı, güvenlik ve feraha tercih ettiğimiz fikri yatıyor, bu doğru değil.” diye yazdı.

Haugen’in sızdırdığı ve Kongre’de konuştuğu konular arasında olan şirket içi bu araştırmaya göre gençler, özellikle genç kızlar Instagram kullanımından dolayı olumsuz etkileniyor ve İngiltere’deki genç kızların büyük bir bölümü sosyal medya platformlarının etkisiyle intihar etmeyi düşünüyor.

The Wall Street Journal’ın yayınladığı gibi aynı araştırmalara göre genç kızların yaklaşık yüzde 32’si platformu kullanmaya başladıktan sonra vücutları hakkında olumsuz görüşlere sahip oluyor ve buna bağlı olarak gün geçtikçe bozulan beslenme alışkanlıklarına maruz kalıyor.

Zuckerberg, yazısında bu bilgiyi “yanlış tanımlama” olarak nitelendirdi. Zuckerberg, “Aslında, Journal tarafından atıfta bulunulan 12 alanın 11’inde – yalnızlık, kaygı, üzüntü ve yeme sorunları gibi ciddi alanlar da dahil – bu sorunla mücadele ettiklerini söyleyen daha fazla genç kız, Instagram’ın bu zor zamanları daha iyi hale getirdiğini belirtiyor.” ifadelerini kullandı.

Haugen kongreye ifadesinde ayrıca, bölünmeyi körükleyen ve yanlış bilgi yayan algoritmalar konusuna da değinmiş, “Gençlerin daha fazla beslenme bozukluğuna maruz kalmasına neden oluyor. Aileleri birbirinden uzaklaştırıyor. Ve Etiyopya gibi yerlerde, kelimenin tam anlamıyla etnik şiddeti körüklüyor” demişti.

Bu ifade üzerinden Zuckerberg, gönderisinde şu soruyu sordu: “Eğer sosyal medya, bazılarının iddia ettiği gibi toplumu kutuplaştırmanın sebebiyse, o zaman neden ABD’de kutuplaşmanın arttığını, sosyal medyanın daha yoğun kullanıldığı birçok ülkede stabil kaldığını veya azaldığını görüyoruz, demek ki kâr etmek için tüm bu insanları tetikleyen içeriklere kasten öncelik verdiğimiz argümanı son derece mantıksız” diye ekledi.

Facebook kurucusunun bu gönderisinin önümüzdeki sorunları değiştirmesi pek olası değil gibi görünüyor. Kongrenin Zuckerberg’i bu konularla ilgili ifade vermeye çağırabileceği düşünülüyor. Şirket ayrıca Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan bir tekel davasıyla karşı karşıya. Teknoloji holdingi, pazartesi günü şirketin herhangi bir tekel yasasını ihlal ettiğine dair bir kanıt olmadığını söyleyerek davayı reddetmek için karşı bir dava açtı. Davaya bakan yargıcın yanıt vermesi için Kasım ortasına kadar süresi var.

Yazan : filodyo

Rate it

Önceki

Öne Çıkanlar

YouTube aşı karşıtlarını platformdan çıkaramıyor

Site, politikalarını geçen hafta güncellemesine rağmen, önde gelen aşı karşıtı hesabın minimum 50 videosu hala sitede yer alıyor. YouTube sağlıkla ilgili yanlış bilgileri platformundan kaldırmak için yeterince çaba göstermediği yönünde eleştirilerle karşılaştıktan sonra, 29 Eylül Çarşamba günü, aşıyla ilgili tüm yanlış bilgileri platformundan resmi olarak kaldırmak için politikalarını güncellemiş ve hesap sahiplerine bir duyuru yapmıştı. YouTube ayrıca, "Disinformation Dozen" üyeleri de dahil olmak üzere Center for Countering Digital Hate (Dijital […]

today05/10/2021 2

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%