Müzik

Vedder’ın Mötley Crüe Yorumları ve Nikki Sixx tepkisinin perde arkası

today07/02/2022

Background
share close

90’ların başındaki grunge hareketinin liderlerinden biri olan Pearl Jam, önceki on yılın glam rock/metal sahnesini sona erdirmesiyle meşhur olan yeni rock grupları dalgasının büyük bir parçasıydı.

Pearl Jam gibi gruplar elbette kimseyi işsiz bırakmaya çalışmıyordu ancak Eddie Vedder New York Times ile yaptığı yeni bir sohbette, glam’ın bitmesine üzülmediğini itiraf etti.

Vedder, Mötley Crüe’den kendisini rahatsız eden ve istemeden Seattle’daki alternatif sahnenin ilerlemesini ve karşı kültürü teşvik eden 80’lerin “boş” gruplarından biri olarak bahsetti. Ve Nikki Sixx’in tepkisine bakılırsa, küçük çaplı bir sinir krizi geçirdi.

Sixx, Twitter üzerinden “Bugün Pearl Jam’deki şarkıcının @MotleyCrue’dan ne kadar nefret ettiğini okumak beni güldürdü” dedi. “Tarihin en sıkıcı gruplarından biri olduklarını düşünürsek bu bir nevi iltifat değil mi?” diye devam etti. Sixx daha sonra kendi yorumlarına Vedder’in şarkı söyleme tarzına bir darbe ekledi.

Pearl Jam, Nirvana, Soundgarden ve Alice In Chains gibi gruplar, 80’lerin rock’çılarının çoğu için acı bir noktaydı. Grunge’ın yükselişi o kadar ani ve o kadar şiddetliydi ki, pek çok glam grubu, görünüşe göre bir gecede bu yeni akım karşısında izleyicileri tarafından kenara itildiler. Birçok grup bir gün büyük yıldızlardı ve ertesi gün kalıntılar haline geldiler.

Sammy Hagar, grunge hareketinin kendi kariyeri için onu gerginleştirdiğini itiraf etti. Twisted Sister solisti Dee Snider geçen yıl, müziğin 80’lerin sonunda ne kadar “sulandırılmış” ve “öngörülebilir” hale geldiğini göz önünde bulundurarak, o zamanlar glam’ın düşüşünün kaçınılmaz olduğunu söylemişti.

Mötley Crüe, 90’lardaki mücadelelerini 2019 grup biyografisi The Dirt’te anlattı.Crüe’nin beklentileri 90’larda her geçen yıl azalıyor gibiydi. Klasik sesinin modası geçmişti; yeni şarkıları eski hayranları tarafından kolayca kabul edilmedi.

Mötley Crüe’nin 1989’daki Dr. Feelgood albümünün satışlarını veya başarısını asla aşamayacağı kısa sürede anlaşıldı ve Vince Neil 1992’de solo albüm için Mötley Crüe’den ayrıldığında işler hiç de kolay olmamıştı.

1995’te Sixx, Crüe’nin kariyerinde bir sınır varmış gibi göründüğünden ve grubun müzikal olarak dinleyicileri tarafından “büyümesine izin verilmediğinden” şikayet etti. Ve glam rock’ın çekiciliği son on yılda bir nebze hız kazanmış olsa da, 90’ların tepkisinin izleri devam ediyor.

Pearl Jam, 2017 yılında Rock and Roll Onur Listesi’ne girdi ve o yıl tüm festivallerin başını çekti. Bundan 5 yıl sonra dahi, Mötley Crüe hala bu liste için aday gösterilmemişti. Sixx, 2019’da grubunun Hall of Fame için kara listeye alındığını ve kendisine açıkça adaylığa alınmayacaklarının söylendiğini iddia etti.

Görünüşe göre doğruyu söylüyor. Crüe, bir sonraki Rock Hall ziyaretçilerinin hangi grubun dahil edilmesi gerektiğini soran bir ankette ilk sırada yer almasına rağmen, bu yıl adaylar listesinden bir kez daha hariç tutuldu.

Yazan : filodyo

Rate it

Önceki

Müzik

Billie Eilish Coachella festivalinde sahne alacak

Billie Eilish'ın headliner olması planlanan Coachella festivalinin art arda üç günlük iki hafta sonu boyunca gerçekleşmesi planlanıyor . Festivalin 15-17 Nisan ve 22-24 Nisan tarihlerinde Indio, California'daki Empire Polo Ground'da yapılacağı açıklanmıştı. Daha önce katılacağı açıklanan sanatçı/grup ise Swedish House Mafia idi. Her iki sanatçı da daha önce Coachella sahne almıştı Eilish, 2019'da en genç Coachella assolisti olarak ortaya çıkarken, Swedish House Mafia ise 2012'de sahne almıştı. 2022 Coachella biletleri şimdiden […]

today09/01/2022

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%