Öne Çıkanlar

YouTube aşı karşıtlarını platformdan çıkaramıyor

today05/10/2021 5

Background
share close

Site, politikalarını geçen hafta güncellemesine rağmen, önde gelen aşı karşıtı hesabın minimum 50 videosu hala sitede yer alıyor.

YouTube sağlıkla ilgili yanlış bilgileri platformundan kaldırmak için yeterince çaba göstermediği yönünde eleştirilerle karşılaştıktan sonra, 29 Eylül Çarşamba günü, aşıyla ilgili tüm yanlış bilgileri platformundan resmi olarak kaldırmak için politikalarını güncellemiş ve hesap sahiplerine bir duyuru yapmıştı.

YouTube ayrıca, “Disinformation Dozen” üyeleri de dahil olmak üzere Center for Countering Digital Hate (Dijital Nefretle Mücadele Merkezi) tarafından Robert F. Kennedy, Jr., Sherri Tenpenny ve Joseph gibi bu tür yanlış bilgileri yaymaktan en fazla sorumlu olarak kabul edilen fenomen hesapları kaldıracağını da duyurmuştu.

YouTube tüm bu yaptırımları uygulamasına rağmen aşıyla ilgili yanlış bilgileri yasaklamak isteyenlerle yeniden karşı karşıya gelecek gibi görünüyor.

Media Matters araştırmasına göre, platform, bu fenomenlerin videolarının da dahil olduğu ve toplamda yaklaşık 4,9 milyon görüntüleme alan en az 50 video için henüz işlem yapmadı. Soruşturma ayrıca, bu videolardan bazılarının reklamlarla birlikte yayınlandığını ve bunun da YouTube’un bu tür içeriklerden kazanç sağladığını ortaya koyuyor.

Soruşturmaya göre, kaldırılan videoların çoğu başka hesaplar tarafından yeniden yayınlanıyor ve bu sayede bahsi geçen fenomenler aşı karşıtı görüşlerini yaymaya devam ediyorlar. 

Örneğin dark web uzmanı Jordan Peterson’ın kızı YouTuber Mikhaila Peterson’ın bir videosunda, New York Times tarafından “aşı karşıtı hareketin öncüsü” olarak adlandırılan osteopati hekimi olan Mercola ile yaptığı bir röportaj yer alıyor. Peterson’ın olduğu bu video hala reklamlarla yayınlanıyor ve 776.000’den fazla gösterime sahip. Media Matters ayrıca, hala platformda önde gelen aşı karşıtlığı savunucusu olan avukat ve aynı zamanda John F. Kennedy’nin yeğeni olan Robert F. Kennedy, Jr.’ın da yer aldığı birkaç video buldu.

YouTube, özellikle eleştirmenlerin ve araştırmacıların, izleyicilerin ilgi alanlarına dayalı olarak giderek aşırı ve sansasyonel içeriği teşvik ettiğini ve önerdiğini söylediği algoritması aracılığıyla, yanlış bilgileri engelleyemediği için uzun süredir eleştiri alıyor. (YouTube, bununla mücadele etmek için algoritmasında kapsamlı değişiklikler yaptığını belirtiyor ve platformun bir radikalleşme aracı olarak hizmet ettiği iddialarına ısrarla karşı çıkıyor.) Sosyal medya platformu ayrıca RFK Jr. gibi fenomen hesaplarını kaldırma baskısı altında. Instagram geçtiğimiz şubat ayında bu baskılara dayanamayıp Robert F. Kennedy JR’ın hesabını kaldırmıştı.

YouTube geçtiğimiz ay, komplo teorilerinin ve yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadele etmek için yeterince çaba göstermediği yönünde eleştirilere maruz kaldıktan sonra, “onaylanmış aşıların tehlikeli olduğu ve kronik sağlık etkilere neden olduğu gibi iddialarda bulunan” içerikleri kaldıracağını duyurmuştu. 

“Özellikle aşıların hastalığın bulaşmasını veya azalmasını önlemediği yönünde iddialar öne süren veya aşıların içerdiği maddeler hakkında yanlış bilgi içerdiği videolar platformdan kaldırılacaktır.” uyarısıyla başlayan yasaklamaların Media Matters’ın yayınlandığı bu rapordan sonra yeterli olmadığının bir kanıtı gibi görünüyor.

Yazan : HAKAN E

Rate it

Önceki

Genel

Adele, ‘Easy on Me’ tanıtımı ile dönüş müjdesi verdi.

Adele 2015'te yayınlanan dördüncü stüdyo albümü 25'ten sonra ilk çalışması olan Easy On Me adlı parçayı resmi Instagram hesabından bir gönderi ile paylaştı. 15 Ekim tarihinde yayınlanacak olan şarkının bu kısa tanıtımından sonra Adele hayranları merakla beklemeye başladı. Siyah beyaz olan tanıtımda bir otomobilde elindeki kaseti teybe yükleyen Adele dikiz aynasından izleyenlere bakıyor. Klasik bir piyano balladı olarak başlayan şarkı eşliği ile yola koyulduğu sırada nota kağıtları otomobilin camından uçuşmaya […]

today05/10/2021 2

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *


e-BÜLTEN
FİLODYO SOSYAL MEDYA
0%
0%